12 grudnia 2017

Czym jest czytanie globalne? - Dwujęzyczność metodą Domana

Gdy rodzic pragnie rozwinąć potencjał intelektualny swojego malucha sięga po książki. I słusznie! Czytanie wpływa bardzo korzystnie na rozwój dzieci o czym pisałam już tutaj: Dlaczego powinniśmy czytać dziecku na głos?. Dziś chciałabym Wam przybliżyć istotę czytania globalnego.


Czym jest czytanie globalne?

Czytanie globalne (zwane inaczej metodą Domana) zostało opracowane pod koniec lat 60' XX wieku przez Glenna Domana w celu rozwoju inteligencji małego dziecka i stymulacji jego prawej półkuli mózgu. Początkowo było stosowane w odniesieniu do dzieci z porażeniem mózgowym i zaburzeniami neurologicznymi. Obecnie korzystają z niego rodzice chcący w optymalny sposób stymulować wrodzony potencjał mózgu swoich maluchów.

Dziecko uczone metodą Domana ma potrafić szybciej mówić i czytać, oraz ma być bardziej zainteresowane światem. Jednak metoda Domana nie zawęża się jedynie do nauki czytania.  Dodatkowo, dziecko ma rozwinąć swoje naturalne zdolności matematyczne, których stymulacja ma wspierać rozwój neurologiczny i intelektualny malucha. Poniżej znajdziecie przykładowy zestaw do nauki matematyki z niemowlakiem:Czym różni się czytanie globalne od "zwykłego" czytania? 

Chyba każdy się zgodzi co do faktu, że żeby czytać trzeba znać poszczególne litery alfabetu. Tak nam się wydaje. W przypadku czytania globalnego dziecko uczy się rozpoznawać całe wyrazy, jak symbole. Dzieci zapamiętują wygląd plansz z wyrazami postrzegając zapis graficzny wyrazu jako całość i zaczynają kojarzyć je z nazwami. Jako, że potencjał intelektualny maluchów jest olbrzymi, z łatwością przyswajają w krótkim czasie wiele takich plansz.

Kolejną różnicą jest forma prezentacji materiału. Czytając książki "zwykłą" metodą oglądamy spokojnie strony i analizujemy co znajduje się na obrazkach. Przy czytaniu globalnym pokazujemy maluchowi jak najszybciej pięć kart, a następnie szczerze i głośno je chwalimy. Po jakimś czasie powtarzamy sesję. Czytanie uznajemy za "zaliczone", jeśli dziecko skupi wzrok na każdej z plansz przez jedną (!) sekundę.

Czytania globalnego naucza się stopniowo od wprowadzenia pakietów z możliwie największymi czerwonymi literami do pakietów z wyrazami napisanymi coraz to mniejszą czcionką w kolorze czarnym. Poniżej zdjęcia przykładowego zestawu do nauki słownictwa metodą Domana:
Dlaczego warto zacząć jak najwcześniej?

Doman wyszedł z założenia, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Dlaczego? Mózg do szóstego roku życia rozwija się dynamicznie i bezwysiłkowo. Rozpoczynając proces nauczania w wieku niemowlęcym będzie on o wiele efektywniejszy, sprawniejszy i łatwiejszy do przeprowadzenia. Innymi słowy, im młodsze dziecko, tym jego mózg ma większe potencjalne możliwości rozwoju, ponieważ jest bardziej chłonny. Należy pamiętać, że nie każde dziecko w wieku 2-3 lat zacznie liczyć i czytać, bo każdy maluch rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Głównym celem metody Domana jest stymulacja mózgu dziecka i pozytywny wpływ na jego inteligencję.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem czytania globalnego jest uniknięcie dysleksji w wieku późniejszym. U dzieci, które uczone były czytania bardzo wcześnie, dysleksja nie ma możliwości się ujawnić, gdyż czytanie wyuczone w bardzo młodym wieku używa innych połączeń w mózgu - wyczytamy w książce Natalii i Krzysztofa Minge pt. Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka. Według autorów wyeliminowanie ryzyka dysleksji zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się problemów szkolnych, zwiększając przy tym prawdopodobieństwo polubienia szkoły. Dziecko uczone wcześnie czytania ma zacząć wcześniej mówić, mieć lepszą pamięć oraz łatwiej i wcześniej uczyć się języków obcych w porównaniu do swoich rówieśników.

Jak wygląda czytanie globalne po angielsku?

Jako, że moim celem jest wychować dziecko dwujęzyczne, najbardziej fascynuje mnie czytanie globalne po angielsku.  Dostępnych jest wiele książeczek zainspirowanych metodą Domana, których szczegółową listę znajdziecie na zaprzyjaźnionym blogu TeachYourBaby: Idealne książki do czytania globalnego w języku angielskim. Każda z wymienionych książek spełnia wszystkie zalecenia Domana, a przy okazji wybiega o wiele dalej, np. łączy metodę czytania globalnego z nauczaniem dźwięków fonetycznych. Przeglądając książeczki zauważymy, że zawsze po lewej stronie znajdziemy  napisany dużą czcionką tekst - począwszy od krótkich wyrazów kończąc na prostych zdaniach. Dziecko wertując kartki z rodzicem, wpierw ma przed oczami wyraz/zdanie, a następnie odkrywa adekwatną ilustrację po prawej stronie, obrazującą znaczenie wyrazu.
Doman i co potem?

Doman sam pisze, że jego sugestie są jedynie punktem wyjścia i początkiem wspaniałej przygody z rozwijaniem potencjału naszych maluchów. Kreatywni rodzice mogą zgodnie ze swoją intuicją ulepszać i modyfikować metodę Domana. Natomiast po zrealizowaniu całego programu jego autorstwa nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kontynuować pracę z dziećmi po swojemu.

Rodzicom chcącym zgłębić temat zapraszam na polsko-angielskiego bloga TeachYourBaby, w którym znajdziecie krok po kroku opis rozwoju dwujęzycznej Mai. Niesamowite, dziewczynka dzięki metodzie Domana i kreatywności swojej mamy w wieku 20 miesięcy przerabia potęgowanie!

Dla rodziców pragnących rozpocząć czytanie globalne lub praktykujących już w domowym zaciszu odsyłam do grupy dyskusyjnej Metoda Domana i nie tylko - grupa wymiany doświadczeń dla rodziców, gdzie inni rodzice realizujący program Domana służą dobrą radą i wsparciem.

A tutaj lista książek, które mogą Was zaciekawić:

  • How to multiply your baby's intelligence - Glenn Doman
  • How to teach your baby to read - Glenn Doman
  • How to teach your baby math - Glenn Doman
  • Rewolucja w uczeniu - Jeannette Vos, Gordon Dryden
  • Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka - Natalia i Krzysztof Minge

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.