19 sierpnia 2018

Domowy hiszpański - Nasze ulubione materiały

Coraz częściej słyszę od Was, że planujecie wprowadzić dzieciom język hiszpański. Dla większości z Was, lecz nie wszystkich, jest to język nieznany lub znany w niewielkim stopniu. Zgodnie z obietnicą stworzyłam dla Was listę, w której zebrałam wszystkie materiały, z których sama korzystałam wprowadzając córce (wtedy dwuletniej) język hiszpański. Tych z Was, którzy chcieliby poczytać jak wyglądały początki naszej "nauki", odsyłam do Czy da się uczyć dziecko języka, którego się nie zna? Nasza przygoda z hiszpańskim. 


Materiały, które poniżej przedstawię nie zostały zakupione z polecenia, nie zostały wcześniej przez nikogo sprawdzone, ba... Kupując je czułam się jakbym kupowała kota w worku, ponieważ materiałów do nauki języka hiszpańskiego (dla najmłodszych) jest na rynku niewiele, a rzadko można sprawdzić zawartość zestawu przed kupnem. Dodam tylko, że z większości wymienionych niżej pozycji intensywnie korzystam od kilkunastu miesięcy i dalej nam się nie znudziły. 

1. Español con Juanito + CD
Drobna, cienka książeczka na start. Jest to jedyna z przytoczonych tu dzisiaj książek, z której szybko przestałyśmy korzystać. Po prostu bardzo szybko opanowałyśmy materiał i książeczka przestałą być dla córki atrakcyjna. Zerknijcie do środka, znajdziecie tam zaledwie kilka zdań o rodzinie:  "Español con Juanito" Wydawnictwo Językowe FUTURUS - RECENZJA.

2. Uczę się hiszpańskiego śpiewająco + CDs
Książka/Śpiewnik, którą bardzo lubimy. Składa się z dwóch części, dla dzieci w wieku 3-6 oraz 7+. Jest to oczywiście tylko sugerowany wiek, my zaczęliśmy w wieku dwóch lat. Dla rodzica, który dopiero zaczyna swoją przygodę z hiszpańskim, książki mogą wydawać się dość wymagające, ale spokojnie - to mija. Moim złotym środkiem jest nauczenie się wpierw tekstu przez rodzica, np. podczas kąpieli dziecka włączamy radio i śpiewamy na głos podążając za tekstem w książce. Dwie pieczenie na jednym ogniu: my się uczymy, a dzieci osłuchują. Następnie śpiewanie dzieciom tekstów piosenek we własnym zakresie w odpowiednich do tego sytuacjach, np. o myciu zębów podczas mycia zębów, o ubieraniu się podczas ubierania się, itd. Oczywiście nie chodzę i nie śpiewam cały czas. Z powodzeniem cytuję też fragmenty tekstów, np. Weź plecak, Zamknij drzwi, Otwórz i zerknij do książki, itd. Zobaczcie jak książki wyglądają w środku: "Uczę się hiszpańskiego śpiewająco" 3-6 lat i 7+ - NOWELA.

3. Elementarz Foxy + CD
Świetny, kartonowy elementarz zawierający podstawowe słowa i mini dialogi pogrupowane tematycznie. Do zestawu dołączona płyta CD. Ilustracje bardzo przyjemne dla oka, a sama książka trudna do zniszczenia, więc nadaje się dla najmniejszych dzieci. Wpierw używałam elementarza ucząc córkę pojedynczych słów, z czasem zaczynałyśmy łączyć słowa w krótkie zdania, dzięki przykładowym ultra prostym przykładom w książce. Sprawdźcie: Le grand imagier de foxy en espagnol - Hiszpański elementarz dla przedszkolaka.

4. ELI Mis Primeros Cuentos + CDs
Fenomenalne książeczki z "serii zielonej", które zawierają uproszczone wersje klasycznych baśni dla dzieci. Niestety są cieniutkie i dość łatwe do zniszczenia. Używamy ich kilkunastu miesięcy, obecnie znamy teksty na pamięć. Prócz zabawnych ilustracji, uwagę dziecka przyciąga również forma książek. Otóż rozkładają się one w różne strony przemycając dodatkowe porcje materiału. Do każdej lekturki dołączona jest płyta CD z ok. 5 minutowym nagraniem. Zerknijcie do środka: Mis Primeros Cuentos wydawnictwo ELI - RECENZJA.

5. Lecturas ELI Infantiles y Juveniles + CDs
Kiedy seria zielona wydawnictwa ELI przestała już wystarczać sięgnęliśmy po kolejne propozycje tego samego wydawnictwa. Póki co, w swojej biblioteczce mamy książki o przygodach babci Anity - Abuelita Anita (poziom 1 - 100 słów) oraz zabawnego kosmity o imieniu PB3 (poziom 2 - 200 słów). Znów się nie zawiedliśmy! Książki są świetne, dodatkowo uatrakcyjnione piosenkami, a całość można posłuchać dzięki dołączonej płycie CD. Wiem, że są jeszcze dostępne książeczki z tej serii z poziomu 3 (300 słów) i poziomu 4 (400 słów), które planuję w najbliższym czasie zakupić. Recenzję książek z poziomu 1 znajdziecie tutaj: Abuelita Anita, A la Playa - Lecturas ELI Infantiles y Juveniles + CDs - NIVEL 1 POZIOM 1 - Recenzja, natomiast książki o PB3 zobaczycie tutaj: PB3 - Lecturas ELI Infantiles y Juveniles +CDs - NIVEL 2 POZIOM 2 - Recenzja.

6. The Usborne First Thousand Words in Spanish
Ten słownik jeździ z nami po świecie, dosłownie. Biorę go w każdą podróż, bo tak bardzo nam spasował. Mnóstwo słów pogrupowanych tematycznie, w środku jedna wielka ilustracja, którą można opisywać i analizować w nieskończoność. Dookoła mnóstwo mniejszych obrazków z podpisami. Świetny słownik, który umożliwia nam skupienie się na pewnej tematyce bez konieczności wertowania kartek, by sprawdzić brakujące słowo. Słownik od środka pokażę Wam na moim kanale YouTube: The Usborne First Thousand Words in Spanish - Recenzja.

7. ELI Mi Primer Diccionario Ilustrado de Español
Seria czterech mini słowników obrazkowych, w których znajdziemy pogrupowane tematycznie słownictwo. Książeczki są formatu A4, a nad środkiem trzeba się trochę samemu napracować, ponieważ zawierają zestaw naklejek, które będzie trzeba przykleić w odpowiednich miejscach. Słowniki są bardzo pomocne, szczególnie na początku, ponieważ zawierają krótkie notatki, które można wykorzystać w opisie obrazków lub dyskusji z dzieckiem. Zobaczcie słowniki tutaj: Mi primer diccionario ilustrado de español ELI - Recenzja

8. Wielki słownik obrazkowy PONS
Jest to słownik na całe życie, brzmi przesadnie? Oj, mówię całkowicie poważnie. Po pierwsze jest bardzo gruby i ciężki, więc korzysta się z niego jedynie stacjonarnie (biurko, łóżka, podłoga). Po drugie jest tak szczegółowy, że nigdy nie będziemy w stanie nauczyć się wszystkich zawartych w nim słów. Znajdziemy tutaj nazwy najdrobniejszych części przedmiotów codziennego użytku, mnóstwo słownictwa z anatomii, kosmosu, architektury, itd. Uwielbiamy go używać. Przeważnie wygląda to tak, że wertujemy kartki, zatrzymujemy się na tym co nas zainteresuje, a następnie opisujemy obrazek, rozmawiamy o nim. Z tym słownikiem nigdy nie brakuje mi słów (haha), tym bardziej, że każde słowo podane jest od razu w pięciu językach. Zobaczcie to cudo na moim kanału YouTube: Wielki Słownik Obrazkowy PONS - Recenzja.

9. PIOSENKI na YouTube 
Domowe przyswajanie hiszpańskiego to nie tylko książki, ale też w dużej mierze piosenki. Są one tak samo potrzebne dziecku, jak i uczącym się od podstaw rodzicom. Nam osobiście bardzo przypadły do gustu kanały, np. El Reino InfantilHeyKids.es- Canciones para niños, CantaJuego i Gallina Pintadita. Dla fanów angielskich Super Simple Songs, jest też odpowiednik hiszpański! Z przyjemnością odsyłam do Super Simple Español - Canciones Infantiles y Mas. Do jednego z naszych ulubionych kanałów na YouTube należy również ToyCantado, gdzie prócz piosenek znajdziemy również krótkie filmy/baśnie dla najmłodszych. Szczególnie cenię sobie jeśli do piosenki dołączony jest tekst, łatwiej mi wtedy zrozumieć tekst i nauczyć się go śpiewać. Posłuchajcie przykładowych piosenek:


10. BAJKI z YouTube
Na portalu YouTube znajdziemy mnóstwo ciekawych bajek dla dzieci w języku hiszpańskim. Do naszych ulubionych kanałów należą Pocoyo Episodios Completos Español, Peppa Pig Español, Ben y Holly Español, a ostatnio także Cleo y Cuquin Tellerin oraz Blippi Español. Wiele ciekawych i znanych z telewizji bajek znajdziecie też na kanale Dibujitos para niños. Poniżej przykładowy odcinek Pocoyo:


Wracając jeszcze na chwilę do książek - Z moich obserwacji wynika, że wydawnictwo ELI ma mnóstwo ciekawych książek do zaoferowania, z których większość wyposażona jest w płytę CD z nagraniem czytanym przez native speakera języka hiszpańskiego (lub innego języka. Wybór języków jest przyzwoity, sama posiadam ten sam zestaw książek zarówno w hiszpańskim, jak i niemieckim języku). Dodatkowo, lektury wydawnictwa ELI są w przystępnej cenie, ok. 20 zł/sztuka. Minusem jest jednak fakt, że nakład książeczek z serii zielonej powoli się kończy, a wznowienia nie będzie. Nie wiem czy dotyczy to wszystkich książek czy tylko części, ale już kilkukrotnie spotkałam się z anulowaniem części zamówienia ze względu na braki w magazynie.

Z chęcią uzupełnię swoje zbiory o kolejne ciekawe pozycje. Jeśli tylko znacie jakieś przydatne książki/ gry/ bajki/ płyty, które mogłabym wykorzystać ze swoją córką w dalszej nauce, piszcie śmiało. Jeśli znaleźliście jakieś interesujące (na pierwszy rzut oka) materiały i zastanawiacie się czy  warto je kupić, również piszcie, postaram się je dla Was przetestować. Poniżej możecie sprawdzić w jakich cenach są obecnie wspomniane przeze mnie materiały:


Do zobaczenia wkrótce!
¡Hasta la próxima!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.