Język to słowa, więc poszerzanie słownictwa dziecka jest kluczową kwestią, na której powinniśmy się skupić ucząc je języka hiszpańskiego. Im więcej słów dziecko przyswoi na zabawie z rodzicem, tym większa będzie jego komunikatywność w późniejszych rozmowach. I choć można z sukcesem przekazać wiadomość używając pojedynczych słów, nie będzie ona brzmiała spójnie, ani składnie.
Co prawda, uczenie pojedynczych wyrazów daje szybkie efekty, ale na dłuższą metę opóźni rozwój mowy w drugim języku. Żeby z powodzeniem komunikować się w jakimkolwiek języku potrzebna jest znajomość podstawowych konstrukcji gramatycznych, które pozwolą nam budować pełne zdania. Absolutnie nie mam tu na myśli wprowadzania mowy zależnej, ale układanie najprostszych zdań, które w przyszłości pozwolą dziecku bez problemu włożyć słowo w zdanie.
Poniżej przedstawię Wam cztery możliwości nauki hiszpańskiego słownictwa z maluchem. W dwóch pierwszych nacisk kładziony jest głównie na pojedyncze słowa, dlatego pokażę Wam jak urozmaicić naukę nowych wyrazów i przy okazji przemycić dzieciom odrobinę gramatyki. Dwie ostatnie możliwości same w sobie są oswajaniem dzieci z brzmieniem pełnych zdań w języku hiszpańskim, więc możemy jedynie uzupełnić naukę dodatkowymi pytaniami, żeby nawiązać z maluchem interakcję w języku hiszpańskim i jeszcze bardziej skupić jego uwagę na przerabianym materiale.
Karty obrazkowe
Korzystając z pomocy kart obrazkowych, wybierzmy takie, które mają w opisie pełne zdania, choćby te najkrótsze, np. Hay un pañal (To jest pieluszka). Ze względu na fakt, że materiały do nauki hiszpańskiego nie są w Polsce tak popularne jak do innych języków, można z powodzeniem wykorzystywać polskie karty obrazkowe, które samodzielnie podpiszemy po hiszpańsku. Pamiętajmy jednak, by otoczyć każde słowo innymi, czyli:
To jest ... - Hay un/una...
To są ... - Hay unos/unas...
Widzę (liczba) (przedmiot). - Veo...
Ten (przedmiot) jest (kolor). - Este/Esta ... es ...
Najlepiej dopisać sobie na każdej karcie obrazkowej po dwa krótkie zdania, żeby w razie potrzeby mieć przygotowaną podpowiedź co znajduje się na ilustracji.
Słowniki obrazkowe
Świetnie nadają się do poszerzania słownictwa dziecka pokazując w tym samym czasie wiele różnych, pogrupowanych tematycznie słów. Dzięki nim, dziecko "wciąga" się w odkrywanie kolejnych wyrazów, a nawet całych tematów. Można swobodnie, w mgnieniu oka przeskakiwać z jednego słowa na drugie, skupiając się dłużej na tych interesujących dziecko, a przemycając choć po trochu te, które dziecko nudzą. Prócz powyższych propozycji krótkich zdań, można wprowadzić dziecku krótkie pytania, np.
Gdzie są...? - ¿Dónde están...?
Co jest (kolor)? - ¿Que es...?
Ile widzisz...? - ¿Cuántos... ves? / ¿Cuántas....ves?
Podoba Ci się...? - ¿Te gusta...?
Podobają Ci się...? - ¿Te gustan...?
Pamiętajmy, że naturalnie będzie, jeśli po wskazaniu przez dziecko obrazka, o który pytaliśmy zareagujemy entuzjazmem. Zachęci to dziecko do dalszej interakcji. Spróbujcie:
Tak - ¡Si!
Tu - ¡Aqui!
Tam - ¡Alla! /Alli!
Tam - ¡Alla! /Alli!
Brawo - ¡Bravo!
Jasne - ¡Claro!
Jasne, że tak! - ¡claro que sí!
Oczywiście - ¡por supuesto!
Nie, spróbuj jeszcze raz proszę. - Nooo, intenta otra vez, por favor.
Nie, spróbuj jeszcze raz proszę. - Nooo, intenta otra vez, por favor.
Książeczki
Czytając dziecku bajki lub czytanki automatycznie zaznajamiamy je z hiszpańskimi konstrukcjami gramatycznymi wiążącymi słowa. Wybierając książeczki zwróćmy uwagę na ilustracje. Jeśli będą barwne i ciekawe, o wiele prościej będzie nam przykuć wzrok dziecka. Jest to bardzo istotne, ponieważ czytając możemy pokazywać dziecku o czym w danym momencie jest mowa, wskazując na konkretne ilustracje.
Codzienne sytuacje
W dziale POSZERZAMY SŁOWNICTWO będę się z Wami dzielić gotowymi do wprowadzenia dzieciom zdaniami w języku hiszpańskim. Zdania można wprowadzać w dogodnym dla siebie czasie i powtarzać je do skutku, dopóki nie uznamy, że dziecko jest gotowe na kolejną porcję materiału. Jeśli macie blokadę w mówieniu i ciężko Wam rozpocząć rozmowy z dzieckiem, zachęcam do przeczytania Jak się przełamać i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych. Wierzę, że historia ta pomoże Wam wystartować z językiem obcym w domu.
Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia
----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi.
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.
Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na Facebooku, Youtubie, Instagramie, Twitterze.