4 września 2018

Jak wprowadzić niemowlętom nowe słownictwo po hiszpańsku?

Język to słowa, więc poszerzanie słownictwa dziecka jest kluczową kwestią, na której powinniśmy się skupić ucząc je języka hiszpańskiego. Im więcej słów dziecko przyswoi na zabawie z rodzicem, tym większa będzie jego komunikatywność w późniejszych rozmowach. I choć można z sukcesem przekazać wiadomość używając pojedynczych słów, nie będzie ona brzmiała spójnie, ani składnie. 

Co prawda, uczenie pojedynczych wyrazów daje szybkie efekty, ale na dłuższą metę opóźni rozwój mowy w drugim języku. Żeby z powodzeniem komunikować się w jakimkolwiek języku potrzebna jest znajomość podstawowych konstrukcji gramatycznych, które pozwolą nam budować pełne zdania. Absolutnie nie mam tu na myśli wprowadzania mowy zależnej, ale układanie najprostszych zdań, które w przyszłości pozwolą dziecku bez problemu włożyć słowo w zdanie. 

Poniżej przedstawię Wam cztery możliwości nauki hiszpańskiego słownictwa z maluchem. W dwóch pierwszych nacisk kładziony jest głównie na pojedyncze słowa, dlatego pokażę Wam jak urozmaicić naukę nowych wyrazów i przy okazji przemycić dzieciom odrobinę gramatyki. Dwie ostatnie możliwości same w sobie są oswajaniem dzieci z brzmieniem pełnych zdań w języku hiszpańskim, więc możemy jedynie uzupełnić naukę dodatkowymi pytaniami, żeby nawiązać z maluchem interakcję w języku hiszpańskim i jeszcze bardziej skupić jego uwagę na przerabianym materiale. 

Karty obrazkowe

Korzystając z pomocy kart obrazkowych, wybierzmy takie, które mają w opisie pełne zdania, choćby te najkrótsze, np. Hay un pañal (To jest pieluszka). Ze względu na fakt, że materiały do nauki hiszpańskiego nie są w Polsce tak popularne jak do innych języków, można z powodzeniem wykorzystywać polskie karty obrazkowe, które samodzielnie podpiszemy po hiszpańsku. Pamiętajmy jednak, by otoczyć każde słowo innymi, czyli:
To jest ... - Hay un/una...
To są ... - Hay unos/unas...
Widzę (liczba) (przedmiot). - Veo...
Ten (przedmiot) jest (kolor). - Este/Esta ... es ... 
Najlepiej dopisać sobie na każdej karcie obrazkowej po dwa krótkie zdania, żeby w razie potrzeby mieć przygotowaną podpowiedź co znajduje się na ilustracji.

Słowniki obrazkowe

Świetnie nadają się do poszerzania słownictwa dziecka pokazując w tym samym czasie wiele różnych, pogrupowanych tematycznie słów. Dzięki nim, dziecko "wciąga" się w odkrywanie kolejnych wyrazów, a nawet całych tematów. Można swobodnie, w mgnieniu oka przeskakiwać z jednego słowa na drugie, skupiając się dłużej na tych interesujących dziecko, a przemycając choć po trochu te, które dziecko nudzą. Prócz powyższych propozycji krótkich zdań, można wprowadzić dziecku krótkie pytania, np.
Co to jest? - ¿Q es esto?
Gdzie jest...? -  ¿Dónde está...?
Gdzie są...? -  ¿Dónde están...?
Co jest (kolor)? - ¿Que es...?
Ile widzisz...? -  ¿Cuántos... ves? /  ¿Cuántas....ves?
Podoba Ci się...? -  ¿Te gusta...?
Podobają Ci się...? -  ¿Te gustan...?
Pamiętajmy, że naturalnie będzie, jeśli po wskazaniu przez dziecko obrazka, o który pytaliśmy zareagujemy entuzjazmem. Zachęci to dziecko do dalszej interakcji. Spróbujcie:
Tak - ¡Si!
Tu - ¡Aqui!
Tam - ¡Alla! /Alli!
Brawo - ¡Bravo!
Jasne - ¡Claro!
Jasne, że tak! - ¡claro que !
Oczywiście - ¡por supuesto!
Nie, spróbuj jeszcze raz proszę. - Nooo, intenta otra vez, por favor.

Książeczki

Czytając dziecku bajki lub czytanki automatycznie zaznajamiamy je z hiszpańskimi konstrukcjami gramatycznymi wiążącymi słowa. Wybierając książeczki zwróćmy uwagę na ilustracje. Jeśli będą barwne i ciekawe, o wiele prościej będzie nam przykuć wzrok dziecka. Jest to bardzo istotne, ponieważ czytając możemy pokazywać dziecku o czym w danym momencie jest mowa, wskazując na konkretne ilustracje.

Codzienne sytuacje

W dziale POSZERZAMY SŁOWNICTWO będę się z Wami dzielić gotowymi do wprowadzenia dzieciom zdaniami w języku hiszpańskim. Zdania można wprowadzać w dogodnym dla siebie czasie i powtarzać je do skutku, dopóki nie uznamy, że dziecko jest gotowe na kolejną porcję materiału. Jeśli macie blokadę w mówieniu i ciężko Wam rozpocząć rozmowy z dzieckiem, zachęcam do przeczytania Jak się przełamać i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych. Wierzę, że historia ta pomoże Wam wystartować z językiem obcym w domu.


Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.