2 września 2018

Jak rozpocząć naukę języka hiszpańskiego z niemowlakiem?

Przygodę z językiem hiszpańskim rozpoczęłam wraz z córką kiedy ta skończyła 2 lata i 2 miesiące. Przez to, że córka jest wychowywana w dwujęzycznym środowisku (pl-ang), decyzja o podjęciu nauki trzeciego języka nieco się odwlekała. Pewnego ranka pomyślałam, że szkoda marnować czasu, w którym dziecko chłonie najwięcej informacji, a nauka nowych słów i dźwięków zajmuje mu tak niewiele czasu i energii. Od tamtego dnia z różną intensywnością, ale ze skrupulatną systematycznością przyswajamy język hiszpański we wspólnej zabawie. Dla rodziców, którzy boją się rozpocząć naukę hiszpańskiego z dzieckiem, ponieważ wydaje im się, że poziom ich zaawansowania jest zbyt niski, mam zaskakującą informację. W momencie rozpoczęcia nauki z córką byłam na tym samym poziomie co ona, a więc zerowym. Hiszpański zarówno dla córki, ale i dla mnie (matki-nauczycielki) był całkowicie nowym, nieznanym językiem. Jesteś ciekawy jak to możliwe? Zerknij tutaj: Czy da się uczyć dziecko języka, którego się nie zna? Nasza przygoda z hiszpańskim po więcej informacji.

Dlaczego niemowlęta tak świetnie przyswajają języki obce?

Nauka języka obcego przychodzi dziecku prościej i naturalniej, jeśli jest rozpoczęta wcześnie. Niemowlęta są cierpliwe, lubią kiedy się do nich mówi i z przyjemnością słuchają wszystkich dźwięków w otoczeniu, zwracając na każdy z nich taką samą uwagę. Pozwala to zaznajomić maluchy z dźwiękami każdego języka, co w przyszłości zaowocuje lepszą wymową i łatwością w przyswajaniu danego języka. Co ważne, rozpoczynając naukę z bardzo małym dzieckiem nie potrzeba tłumaczyć mu o czym mówimy w obcym języku. Niemowlęta nauczą się języka hiszpańskiego tak samo jak polskiego, a więc przez powtórzenia. Mówiąc te same zdania w tych samych sytuacjach, dzieci przyporządkowują słyszane słowa do konkretnych czynności. Na dodatek, gestykulacja i mimika twarzy czynią cuda. Mówiąc o zmienianej pieluszce pokazujmy maluchom, że pieluszka jest brudna; że teraz idziemy do kosza, żeby ją wyrzucić; że myjemy pupę; że zakładamy nową, czystą, pachnącą pieluszkę - dziecko słysząc to wielokrotnie w ciągu dnia szybko nauczy się całych zdań, i choć mówić zacznie dopiero za, np. rok słowa i wyrażenia wyuczone we wczesnym dzieciństwie zostaną już zapamiętane. 

"Nauka" ma być ciekawa i atrakcyjna dla dziecka.

Dla niemowlaka nauka języka hiszpańskiego powinna być miłym spędzeniem czasu z mamą i tatą na zabawie dostępnymi zabawkami. Bawiąc się mówmy do malucha wolno i wyraźnie, starając się, żeby dziecko zrozumiało wszystkie wymawiane słowa. Z biegiem czasu, dziecko samo podpowie nam jakimi zabawkami chce się bawić i powinniśmy mu na to pozwolić. Chodzi o to, żeby w przyswajaniu drugiego języka nie było żadnego przymusu, stresu, ani napięcia. Przepisem na sukces jest miła atmosfera i radośnie spędzony czas z najbliższymi dziecku osobami. Tylko w ten sposób "nauka" będzie w ogóle niezauważona - będzie tylko efektem ubocznym zabawy. Jeśli zauważamy, że niemowlę nudzi się zabawą, szybko zmieniamy temat, by w miarę możliwości utrzymać skupienie dziecka. Najlepiej korzystać z wielu materiałów (sprawdź dział: KSIĄŻECZKI), mówić co dziecka, zadawać mu pytania, pokazywać ciekawe, kolorowe ilustracje, puszczać rytmiczną muzykę z hiszpańskimi nagraniami dla dzieci intensywnie tłumacząc gestami o czym w danych piosenkach jest mowa. Można też wykorzystywać codzienne sytuacje, np. wspólne mycie zębów, jedzenie, tańczenie, a nawet zasypianie. Mamy tutaj szerokie pole do popisu. Zapraszam po inspiracje do działu POSZERZAMY SŁOWNICTWO (w przygotowaniu).

Co z regularnością?

Jeśli naszym celem jest oswojenie niemowlaka z hiszpańskim, by w przyszłości było mu łatwiej wyuczyć się tego języka i osiągnąć wysoki poziom w posługiwaniu się nim, postarajmy się zapewnić dziecku ok. 15-30 minut dziennie w drugim języku. Jeśli zaczniemy w okresie niemowlęcym, nasze dziecko będzie miało za sobą dziesiątki albo nawet setki godzin spędzonych z językiem hiszpańskim, zanim zacznie mówić. Będzie to oznaczało, że w wieku kilku lat, np. 2-3, będzie można prowadzić z dzieckiem krótkie rozmowy po hiszpańsku na znane mu tematy, gdyż będzie dysponowało już odpowiednim zasobem słownictwa i gramatyki w drugim języku. Brzmi zachęcająco?

Jeśli chcesz by Twoje dziecko było całkowicie dwujęzyczne, musisz poświęcić więcej czasu na przekazywanie dziecku drugiego języka. Tutaj odsyłam do Chcę wychować dziecko dwujęzyczne. Ile czasu na dzień przeznaczyć na naukę drugiego języka? po więcej informacji na temat tego jak rozplanować zajęcia podczas tygodnia, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość godzin z drugim językiem. Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------

Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.