23 maja 2018

PETER RABBIT - Subiektywny przegląd bajek pod kątem nauki języka angielskiego

Peter Rabbit to serial animowany opowiadający o przygodach trójki przyjaciół. Powstał na podstawie książek Beatrix Potter, brytyjskiej pisarki i ilustratorki, najbardziej znanej ze swoich opowieści o zwierzętach, m.in. The Tale of Peter Rabbit. Serial podzielony jest na dwa sezony, w których znajdziemy aż 106 dziesięciominutowych odcinków. 


Choć opowiadania Potter różnią się od adaptacji filmowej, twórcy serialu zadbali o to, by odtworzyć klimat brytyjskiej wsi i wciągnąć dzieci w przygodowy świat królików. Przyjaciele zamieszkują bowiem tereny północno-zachodniej Anglii, a dokładniej Lake District, czyli malowniczą krainę obfitującą w jeziora i góry. 

Główni bohaterzy:
  • Peter Rabbit - ciekawy świata, sprytny i pomysłowy królik. Skrycie podkochujący się w swojej przyjaciółce Lily Bobtail. Jego hasłem przewodnim jest "a good rabbit never gives up!"
  • Benjamin Bunny - lekko nieśmiały i niezdarny, za to bardzo lojalny i dobrze wychowany kuzyn Petera. Gdy bardzo się boi, mówi "rabbits are brave, rabbits are brave".
  • Lily Bobtail - błyskotliwa przyjaciółka Petera i Benjamina, która zawsze nosi w swej kieszeni  (Just-in-Case Pocket) mnóstwo użytecznych przedmiotów. Skrycie podkochuje się w Peterze. Często powtarza "I know that for a fact". Postać Lily została wymyślona przed twórców serialu, nie ma o niej wzmianki w książkach Beatrix Potter. 

Po przeczytaniu opowiadań Beatrix Potter można zauważyć pewne nieścisłości w adaptacji filmowej, które wiernym czytelnikom i fanom mogą się nie spodobać. Jednak serial jest odpowiedni dla przedszkolaków i starszych dzieci szlifujących umiejętności słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim, ze względu na wyraźnie wypowiadane zdania, interesującą dzieci tematykę oraz przyciągające wzrok animacje. Niewątpliwym plusem serialu jest fakt, że nie został on nakręcony z myślą o nauce języka angielskiego przez obcokrajowców, dlatego dzieci mają szansę posłuchać dialogów w realnym, "natywnym" tempie. 

A teraz miła niespodzianka - bajkę można znaleźć w serwisie YouTube zarówno w brytyjskiej, jak i w amerykańskiej wersji językowej! Każdy będzie mógł dopasować język bohaterów, do tego, na którym bazuje ucząc swoje dziecko języka angielskiego w domu. Poniżej przykładowe odcinki Peter Rabbit...

...w wersji brytyjskiej:


...oraz w wersji amerykańskiej: 
Dla młodych fanów Petera angielskie książki, kolorowanki, gry i zabawki:


                                                                            
                                                                             Do zobaczenia wkrótce!
                                                                                         Kornelia


----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.