31 maja 2018

Dr. Seuss - zbiór audiobooków, kreskówek, filmów + darmowe materiały uzupełniające

Theodor Seuss Geisel, znany pod pseudominem dr. Seuss, to jeden z najbardziej znanych amerykańskich autorów książek dla dzieci. Napisał i sam zilustrował ponad 60 książek, które sprzedały się w 200 mln egzemplarzy na całym świecie. Jego utwory doczekały się wielu adaptacji filmowych, własnych seriali, były nawet odgrywane na Broadwayu! 

Najpopularniejsze dzieło dr. Seussa, pt. The Cat in the Hat powstało w 1957 roku i zapoczątkowało serię książek do nauki czytania. Mówi się, że utwory zdobyły tak ogromną popularność, ponieważ  w większości zostały napisane wierszem złożonym z czterech stóp, tzw. tetrametrem. Dzięki temu, teksty łatwiej się czyta, wpadają w ucho, są lepiej przyswajane i zapamiętywane przez dzieci. 

Książki dr. Seussa wciąż doskonale się sprzedają. Prócz formy papierowej, utwory dostępne są również w internetowych serwisach, takich jak YouTube. Znajdziemy tam nagrania, w których widzimy zawartość książki, mamy możliwość śledzić ilustracje oraz słuchać jak lektor/native speaker czyta tekst. Taką formę utworów dr. Seussa można z powodzeniem używać jak audiobooków. Tym bardziej, jeśli dziecko zna już tekst, a odsłuchiwanie go ma na celu utrwalanie struktur gramatycznych i słownictwa, oraz oswajanie się z innym akcentem:


W roku 2010 powstał serial animowany nawiązujący do książki The Cat in the Hat. W serwisie YouTube można odnaleźć wszystkie 60 półgodzinnych odcinków, w których prócz ciekawych, edukacyjnych dialogów, można posłuchać melodyjnych, rytmicznych piosenek:


Wiele książek odśpiewywanych jest również w formie piosenek. Teksty pochodzą wprost z pod pióra dr. Seussa. Poniżej przyjemny dla ucha alfabet:


Zerknijcie na ekranizację książki The Cat in the Hat z 2003 roku:


Poniżej stworzyłam playlistę z audiobookami, kreskówkami oraz adaptacjami filmowymi książek dr. Seussa. Doskonale sprawdzi się ona jako słuchowisko dla dzieci znających już czytanki. Natomiast ci z Was, którzy zastanawiają się nad wzbogaceniem domowej biblioteczki o książki dr. Seussa, mogą zaznajomić się z treścią i ilustracjami poszczególnych utworów, by łatwiej było wybrać te opowiadania, które najlepiej sprawdzą się u Was w domu:Zapraszam również na stronę SeussVille, m.in. po darmowe kserówki uzupełniające i utrwalające wiedzę z ksiażek dr. Seussa. Do wyboru kolorowanki, wykreślanki, łamańce językowe i inne.

Ciekawostka:
Dr. Seuss często odnosił się w swoich utworach do sytuacji politycznej oraz kwestii społecznych. Sprawdźcie drugie dno i ukryte znaczenie opowiadań:
  • The Lorax (1971) nawiązuje do ekologii i nadmiernej konsumpcji;
  • The Sneetches (1961) opowiada o równouprawnieniu ras;
  • The Butter Battle Book (1984) wspomina o wyścigu zbrojeń;
  • Yertle the Turtle (1958) nawiązuje do Adolfa Hitlera i opowiada się przeciwko tyranom;
  • How the Grinch Stole Christmas (1957) krytykuje społeczeństwo skupione wyłącznie na materialnej stronie Świąt Bożego Narodzenia;
  • Horton Hears a Who (1954) porusza kwestie odosobnienia i internacjonalizmu.

Kilka propozycji autorstwa Dr. Seussa:                                                                             Do zobaczenia wkrótce!
                                                                                         Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.