2 maja 2018

Obozy językowe, kursy zagraniczne, półkolonie z native'ami, czyli wakacyjny poradnik rodzica

Wakacje to świetny okres na pogłębianie i szlifowanie umiejętności językowych dzieci dwujęzycznych. Wpierw myślałam, że tylko dzieci szkolne mogą uczestniczyć w kursach językowych, natomiast dzięki żywej dyskusji na forum Dwujęzyczności zamierzonej dowiedziałam się o wielu ciekawych sposobach na wsparcie języka mniejszości u maluchów dwujęzycznych.


Rodzic decydujący się wprowadzić w domu dwujęzyczność zamierzoną (mówić do dziecka w obcym języku) nierzadko potrzebuje dodatkowych bodźców, by uatrakcyjniać dziecku język mniejszości, którym porozumiewa się w domu. Optymalnym rozwiązaniem są wyjazdy zagraniczne mające na celu zanurzenie dziecka w natywnej społeczności i otoczenie go native speakerami języka, którego używa na co dzień z rodzicem. Nie ukrywam jednak, obozy organizowane za granicą są drogie. Spróbujmy zatem przyjrzeć się wszystkim opcjom, które mamy do wyboru.

W zależności od wieku dziecka do wyboru mamy szereg możliwości - od rodzinnych wakacji za granicą po obozy językowe, kursy zagraniczne, czy półkolonie z native speakerami. Sprawdźmy:


PRZEDSZKOLAK (2-6 lat)

 • półkolonie i/lub playgroups za granicą - od 40 zł do 85 zł za dzień (w zależności na ile godzin chcemy zostawić dziecko)

Będąc za granicą w trakcie miesięcy wolnych od szkoły możemy zapisać dziecko na półkolonie z miejscowymi dziećmi lub na obóz organizowany przez lokalną firmę dla lokalnych dzieci. Można wyjechać do kraju docelowego i tam szukać przedszkoli/szkół na miejscu, lecz bezpieczniej będzie zorientować się wcześniej i zarezerwować dziecku miejsce z wyprzedzeniem. Informacji na temat półkolonii organizowanych w danych miastach najlepiej szukać na lokalnych forach na Facebooku lub w Google. Dla rodziców zainteresowanych wyjazdami do Wielkiej Brytanii polecam również stronę Net Mums.

 • opiekun w hotelu - zazwyczaj w cenie wakacji

Wybierając zagraniczną wycieczkę w biurze podróży można poprosić o hotel dla rodzin z dziećmi. Hotele te często dysponują anglojęzycznymi opiekunami, których zadaniem jest czuwać nad dzieckiem, gdy rodzice potrzebują chwili dla siebie. Przeglądając oferty biur podróży natrafiłam na hotele, w których można zostawić dziecko z animatorem nawet do 12 godzin na dobę!

 • zagraniczny kurs językowy z rodzicem - od 6 800 zł za tydzień

W ofercie firm specjalizujących się w organizowaniu kursów językowych pojawiły się również rodzinne obozy językowe. W trakcie takiego obozu zarówno rodzic jak i dziecko (3+) uczestniczą (osobno!) w zajęciach językowych przygotowanych przez organizatora.


UCZEŃ (6-18 lat)

 • obozy w Polsce organizowane przez polskie biuro podróży - od 1299 zł za tydzień

Zajęcia z języka angielskiego odbywają się 2h dziennie. Dzieci poznają nowe sformułowania po angielsku na zasadzie skojarzeń i gier. Nacisk kładziony jest na naukę języka poprzez zabawę i ruch. Po zakończonych zajęciach dzieci rzadko mają okazję wykorzystać wiedzę i szlifować nowo poznane zwroty w języku obcym, gdyż uczestnicy kolonii pochodzą z Polski i będą komunikować się z sobą w języku polskim.

 • obozy za granicą organizowane przez polskie biuro podróży - od 2800 zł za tydzień

Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są w międzynarodowych grupach po 1,5h -5h na dzień. Czas zorganizowany jest tak, by po skończeniu zajęć dzieci mogły dalej szlifować język angielski poprzez bogaty program zajęć dodatkowych i wycieczki z anglojęzycznym przewodnikiem. Dziecko zakwaterowane jest w szkole z innymi kursantami lub u miejscowej rodziny, co stwarza jeszcze więcej naturalnych sytuacji do użycia języka angielskiego poza zajęciami przewidzianymi w programie.

 • obozy zagraniczne organizowane przez zagraniczne biura podróży - od 4525 za 2 tygodnie

Największą zaletą obozów organizowanych przez zagraniczne biura podróży jest konieczność używania języka angielskiego 24h na dobę. Tak jak na innych obozach, dziecko uczestniczy w ok. 20 lekcjach angielskiego na tydzień, jednak zarówno zajęcia dodatkowe, jak i wszelkie pozostałe interakcje z ludźmi muszą odbywać się w języku angielskim. Główną techniką stosowaną przez nauczycieli prowadzących zajęcia jest stawianie ucznia w centrum zainteresowania, a co za tym idzie zarówno tematyka i metodologia, jak i tempo nauczania jest dostosowane do potrzeb i umiejętności dziecka. Zazwyczaj pierwszego dnia kursu dziecko zostaje poproszone o napisanie tekstu, którego wynik pozwoli określić obecny poziom językowy oraz wybrać dla niego odpowiednią grupę zaawansowania. Pod koniec obozu językowego, dziecko dostaje certyfikat udziału w kursie.

 • pobyt u nauczyciela języka angielskiego w jego własnym domu - od 3500 zł za tydzień

Mieszkając z nauczycielem mamy zagwarantowane co najmniej 10h korepetycji z języka angielskiego na tydzień. Przed wyjazdem uczeń komunikuje się z nauczycielem przez mail, dzięki temu sprawdzany jest jego poziom językowy. Po przyjeździe, dziecko ma zapewnione zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz prywatne lekcje. Za dodatkowe atrakcje trzeba dopłacić.

 • kurs językowy z rodzicem - od 8000 zł za tydzień

Dziecko uczestniczy w kursie językowym wraz z dziećmi, podczas gdy w tym samym czasie rodzic bierze udział w zajęciach językowych dla grup dorosłych. Zajęcia dodatkowe, organizowane popołudniami również podzielone są na grupy wiekowe, więc rodzic widzi swoje dziecko dopiero wieczorem w hotelu.


Na co zwrócić uwagę wybierając obóz językowy?

Zdarza się, że cena za obóz lub kolonie językowe nie uwzględnia materiałów do nauki, z których korzysta się podczas zajęć. Z reguły (zwłaszcza w przypadku zagranicznych obozów językowych) zajęcia z angielskiego są dodatkowo płatne, więc by wyjazd dziecka stał się kursem językowym trzeba dopłacić nawet 190 euro (za ok. 16h nauki z native speakerem) do ceny obozu. Natrafiłam również kilka razy na informację, że ceny biletów wstępu do zaplanowanych atrakcji, a nawet transferu autokarem (do centrum lub z lotniska) uczestnik obozu pokrywa z własnych środków na miejscu. Podając ceny kursów starałam się uwzględnić wszystkie ukryte koszty.

Na koniec lista linków. Przygotowując dla Was powyższe zestawienie korzystałam z informacji dostępnych w internecie, na forach nauczycieli języków obcych, rodziców dzieci dwujęzycznych, biur podróży oraz organizatorów wyjazdów kolonijnych. Zainteresowanych odsyłam tutaj:

 • Kolonie i Obozy - Ceny od 1 299 zł za tydzień w Polsce lub 4 500 zł za granicą.
 • EF - Kursy językowe za granicą - Ceny od 7 200 zł za dwa tygodnie, jednak oferta zwala z nóg. Może obóz językowy w Honolulu? ;-) 
 • JDJ - Edukacja za granicą - Kursy językowe już dla 6-latków! W ofercie również obozy językowe z rodzicem dla dzieci od trzeciego roku życia (zarówno dzieci jak i rodzice biorą udział w zajęciach językowych).
 • SprachCaffe - Międzynarodowy organizator kursów językowych, działa od 35 lat, posiada 30 szkół językowych w 12 państwach na całym świecie. Kursy w Anglii od 13 roku życia!
 • ATAS - Ceny przystępne. Możliwość dojazdu własnego na obóz.
 • Project Travel - W ofercie programy językowe realizowane w Wielkiej Brytanii dla dzieci już od 4 roku życia.
 • Angmen - Obozy językowe w kraju (7+) oraz za granicą (11+).
 • Kids in the City - językowe półkolonie organizowane w Warszawie dla dzieci już od 1 roku życia.
 • Szkoła Anity Żytowicz - kolonie językowe w polskich górach.
 • HomeStayEnglish - nauka angielskiego z nauczycielem w jego domu.

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------


Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.