8 lutego 2018

The Octonauts - Subiektywny przegląd bajek pod kątem nauki języka angielskiego

Kolejny serial animowany dla fanów brytyjskich brzmień - the Octonauts to świetna, edukacyjna bajka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Głosów w kreskówce użyczyli Brytyjczycy, pomimo, że serial jest irlandzką adaptacją amerykańsko-kanadyjskich książek dla dzieci (zobacz książki). The Octonauts został uznany za najlepszy serial animowany dla dzieci w wieku przedszkolnym w Wielkiej Brytanii i Australii (w roku 2011).


The Octonauts to zgrana drużyna ośmiu poszukiwaczy przygód, którzy mówią przeróżnymi akcentami. Jest to świetna lekcja dla naszych dwujęzycznych pociech pod kątem doskonalenia i szlifowania umiejętności słuchania ze zrozumieniem. W filmie zobaczymy:

  1. Kapitana Barnacles, dzielnego niedźwiedzia polarnego mówiącego po brytyjsku
  2. Porucznika kryptozoologa Kwazii, kota z londyńskim akcentem
  3. Lekarza Peso, pingwina z brytyjskim (w wersji UK) lub hiszpańskim (w wersji US) akcentem
  4. Oceanografa prof. Inkling, ośmiornicę mówiącą dystyngowanym brytyjskim akcentem "posh accent"
  5. Biologa dr Shellington, wydrę morską mówiącą szkockim akcentem
  6. Inżyniera o imieniu Tweak, królika z południowo-amerykańskim akcentem
  7. Informatyka i fotografa o imieniu Dashi, psa z nowo-zelandzkim akcentem (w wersji UK), amerykańskim (w wersji US)
  8. Kucharza o imieniu Tunip, hybrydy rzepy i tuńczyka, mówiącego okrojonym angielskim z obcym, niesprecyzowanym akcentem.

Główni bohaterzy żyją pod wodą w bazie zwanej Octopodem. Bajka przypomina trochę film Star Trek, ponieważ baza, w której mieszkają przypomina statek kosmiczny znany z filmu. Pomimo fikcyjnych postaci, można śmiało uznać bajkę za edukacyjną, ponieważ egzotyczne stworzenia, którym pomagają oraz miejsca, w których je odnajdują są zgodne z rzeczywistością. Tak też, dzieci dowiadują się o istnieniu wielu ciekawych zwierząt i poznają ich charakterystyczne cechy i środowiska.


Bajkę polecałabym dzieciom dwujęzycznym lub starszym dzieciom uczącym się języka angielskiego od dłuższego czasu. Język użyty w bajce będzie wymagający dla dzieci rozpoczynających przygodę z językiem angielskim ze względu na szybkość wypowiadanych przez bohaterów zdań. Serial jest przeznaczony głównie dla dzieci anglojęzycznych, a nie uczących się języka angielskiego jako drugiego języka. Dlatego też, główni bohaterzy mówią naturalnym dla siebie tempem, nie starając się wymawiać wyrazów w taki sposób, żeby mieć pewność, że zostaną zrozumieni.

Przykładowy odcinek The Octonauts poniżej:

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.