12 lutego 2018

Dlaczego komplementy są tak ważne w codziennych relacjach? Jak wpływają na dziecko i jak pomagają mu uczyć się drugiego języka?

Komplementujecie swoje dzieci? Zastanawiacie się czy nie robicie tego za rzadko lub za często? Komplementy mogą zdziałać cuda, zmotywować do dalszych działań, sprawić, że mały człowiek lepiej się poczuje. Komplementy mogą być jak miód na serce w danej chwili, a słyszane regularnie mogą ukształtować nasze myślenie o sobie i sprawić, że w przyszłości będziemy szczęśliwszymi ludźmi.Dla mnie komplementy są naturalną częścią codziennych relacji z córką. Widzę w niej cechy, które mi się podobają i nazywam je. To bardzo ważne, gdyż dzieci nie potrafią nazywać swoich emocji, a co dopiero określić cech swojego charakteru. Dzięki komplementom dziecko może dowiedzieć się o sobie rzeczy, których samo nigdy by nie zauważyło lub o których samo nigdy by nie pomyślało. Co za tym idzie, będzie świadome swojej wartości, pewniejsze siebie i spokojniejsze.

Komplementy mogą zmienić nasze postrzeganie siebie, pomóc nam poznać swoją wartość i stać się bardziej odważnymi w kontaktach międzyludzkich, lecz niezmiernie ważne jest, by nie wymyślać dziecku cech charakteru tylko po co, żeby dziecko poczuło, że je ma. Tylko prawdziwe komplementy mogą pozytywnie wpłynąć na dziecko. Jeśli mały człowiek zorientuje się, że tylko rodzic uważa, że potrafi dobrze śpiewać, a cała reszta ludzi będzie naśmiewała się z jego głosu, przestanie wierzyć w to co słyszy i straci zaufanie do rodzica. Co gorsza, jego niepewność przeniesie się również na inne cechy, które dotąd uważał, że posiada, nawet jeśli faktycznie są prawdziwe, a nie zmyślone przez rodzica.

We wcześniejszym wpisie 15 alternatyw dla Well done!, czyli jak pochwalić dziecko po angielsku podzieliłam się z Wami krótkimi zwrotami, które motywują dzieciaki do dalszej pracy. Poniżej przedstawiam przykładową listę rozbudowanych komplementów, których ja sama często używam względem córki w codziennych sytuacjach. Komplementy te są dość uniwersalne, pamiętajmy jednak, żeby używać ich w adekwatnych sytuacjach, gdy dziecko faktycznie wykaże się cechą, którą pochwalimy:

 1. You're so inquisitive. You're always eager to learn more and more!
 2. You're super kind. I liked how you treated the woman with respect today.
 3. You're so much fun to play with! I love to spend time with you. 
 4. You're so observant! Always paying attentions to the details!
 5. I've never seen such a picture! Wow, you've got an amazing imagination!
 6. You've worked so hard on that picture and it shows! Great selection of colours!
 7. You have so many ideas. You always come up with such a complex story!
 8. Wow, you're so creative. You made up dozens of games today!
 9. I really appreciate when you're so honest with me. We'll tackle this problem together,
 10. You're really patient. I watched you helping your grannies today.
 11. Your willingness to help makes me really happy! Thank you for tidying up this mess with me.
 12. I don't always remember to tell you how awesome little lady you are. I really appreciate how you treat other people.
 13. I love your laugh. It's so contagious! I can't stop laughing now!
 14. I appreciate how you keep your promises. I can always count on you!
Uważałabym z ogólnym komplementowaniem wyglądu dziecka, w stylu You're bombshell. / You're beautiful. Wiadomo, że dla rodzica jego dziecko jest przepiękne, ale świat jest okrutny, a dzieci niezmiernie szczere. Komplementując cechę, której dziecko nie posiada można wyrządzić dziecku ogromną krzywdę. Wyobrażacie sobie zderzenie z rzeczywistością dziewczynki, która wyniosła z domu, że jest prześliczna, a w szkole naśmiewają się z jej wyglądu? Czy nie lepiej byłoby przygotować ją do radzenia sobie z dokuczliwymi komentarzami komplementując cechy jej charakteru? Albo komplementować wygląd, ale sprecyzować swój komplement do konkretnych drobiazgów? Wtedy będzie czuła, że jednak jej wygląd pozytywnie wyróżnia się czymś na tle innych. Jak w przykładach poniżej:

 1. Your hair is so thick and silky. You are so lucky!
 2. Your eyelashes are so long! It looks as if you were already using mascara.
 3. You always choose nice outfits. All those clothing items are perfectly picked up to match one another. I'm impressed!
 4. This colour suits you! You'll be very stylish this season.
 5. You're gentle / slender / girly / tall, etc. You're moving / dancing / walking very gracefully. 
 6. I love your smile! It's so radiant. Your teeth are so white and shiny.

Pamiętajmy, żeby rozwinąć każdy komplement. Będzie on wtedy brzmiał szczerzej i pozwoli małemu dziecku posłuchać ciekawych zwrotów i wyrażeń w języku angielskim, a starszemu dziecku posłuży jako punkt odniesienia do dalszej dyskusji na dany temat. Co więcej, język angielski będzie mile kojarzony z pozytywnymi chwilami co pomoże wysoko ugruntować jego pozycję nawet wtedy, kiedy język polski zacznie dominować w dziecka codziennych kontaktach z ludźmi. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki komplementom nasza pociecha może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sobie, a dzięki przyjemnej atmosferze towarzyszącej komplementom zacieśni się więź rodzica z dzieckiem. Korzystajmy!


Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.