25 sierpnia 2017

10 alternatyw dla "What did you do today?"

Jeśli chcemy, żeby nasze dwujęzyczne dzieci używały coraz więcej słów w języku angielskim i żeby pogłówkowały trochę odpowiadając nam na pytania, musimy być coraz to bardziej kreatywni. Poniżej znajdziecie listę pytań, które można zadać dziecku po krótkiej rozłące, np. po powrocie z przedszkola lub po wizycie na placu zabaw z dziadkami.

Z przyzwyczajenia możemy nadużywać How was your day? oraz What did you do today? Warto zamienić je jednak na inne, bardziej szczegółowe pytania. Dzięki temu damy dziecku możliwość przypomnienia sobie ciekawych momentów, które miały miejsce w ciągu dnia i spróbowania odpowiedzieć rzadziej używanymi słowami.

10 alternatyw dla What did you do today?

1. What did you like best about your day today?
2. Did you make a new friend today? 
3. What's the silliest thing that happened today?
4. Who were you a helper to today?
5. Did something surprise you today?
6. Who did you play with today?
7. I need a good laugh! Tell me something funny that happened today.
8. What is one fun thing that happened to you today?
9. What did you do that you really enjoyed today?
10. Did you do something different today?

Stymulujmy mózg dziecka. Zadajmy jedno lub dwa pytania z listy, inne wykorzystajmy przy następnej okazji.  Pytania dobieramy oczywiście odpowiednio do wieku, sami najlepiej wiemy na jakim poziomie językowym jest obecnie nasze dziecko. Nawet jeśli dziecko nie odpowie, usłyszy pytanie raz, innego dnia kolejny raz, itd. Zapamięta je, przetworzy i w końcu odpowie. Starajmy się nie poprawiać błędów ani gramatycznych, ani w wymowie. Pamiętajmy, że dziecko uczy się angielskiego tak jak polskiego, a przecież dzieci jednojęzyczne, mówiące po polsku też składają na początku nie do końca gramatyczne i stylistyczne wypowiedzi, w których można doszukać się wielu neologizmów. Dajmy dziecku odpowiedzieć po swojemu, a po tym jak skończy sparafrazujmy jego wypowiedź. Dziecko będzie pewne, że słuchamy go z zainteresowaniem i kontynuujemy rozmowę, a dodatkowo usłyszy "prawidłową" wersję swojej wypowiedzi.


Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.