14 marca 2018

Jak nauczyć dziecko czytać po angielsku?


Nauka czytania po angielsku przychodzi prościej dzieciom, które są z tym językiem osłuchane. Jeśli mówisz do dziecka po angielsku na co dzień, możesz mieć pewność, że nauka czytania będzie dla niego łatwiejsza, ponieważ dziecko będzie znało wyrazy, które podsuniesz mu do przeczytania.

Tłumaczenie dziecku zasad czytania może zniechęcić je do dalszej nauki. Reguł jest wiele i brzmią skomplikowanie, a przecież zamiast dyktować dziecku formułki można wszystko wytłumaczyć na przykładach. 


Na początek wspomnę o metodzie Domana, na którą decyduje się coraz więcej rodziców. Czytanie globalne pozwala dziecku rozpocząć naukę czytania bez poznawania alfabetu. Dziecko od razu uczy się całych wyrazów, a następnie całych zdań, dzięki możliwie jak najszybszym pokazywaniu mu i czytaniu na głos kartek z nazwami przedmiotów. Maluch zaczyna kojarzyć "wygląd" wyrazu z konkretnym słowem. Dziecko nie ucząc się wcześniej liter jest w stanie przeczytać dane słowo, ponieważ zna jego zapis. Po szczegóły zerknij tutaj: Czym jest czytanie globalne? - Dwujęzyczność metodą Domana. Dla tych rodziców, którzy nie zdecydowali się wprowadzić czytania globalnego w swoich domach, poniżej przedstawię alternatywne metody nauki czytania, które sprawią, że dziecko z chęcią będzie sięgać o książki.

Głoski ważniejsze od liter?

Zacznijmy od zabawy alfabetem. Pamiętajcie: EJ, BI, CI, DI nie wystarczy! A-/eɪ/ to jedno, ale przecież wymawiając Cat słyszymy głębokie /e/, a przy Dance wydłużone /a/. Jak to ugryźć? Najlepiej od razu przygotować na to dziecko ucząc je wymowy liter oraz głosek w tym samym czasie. Zobacz jak ja uczyłam córkę, gdy miała ok. 2 lata - Jak nauczyć dziecko angielskiego alfabetu? Drewniane puzzle edukacyjne. Ważne jest by podsuwać dziecku jak najwięcej przykładowych wyrazów rozpoczynających się na daną literę. Dzięki temu dziecko zauważy, że pomimo tej samej litery na początku, wyraz może brzmieć całkowicie inaczej, np. apple /e/, Australia /o/, acorn /eɪ/, itd. U nas prawdziwym hitem okazała się książka Angielski: Słówka znajdziecie w alfabecie z wbudowanym modułem dźwiękowym, który uatrakcyjnia maluchom naukę liter. W nauce liter alfabetu i pierwszych słów świetnie sprawdzi się również książeczka magnetyczna Play and Learn First Words oraz My First Scrabble firmy Mattel opisane na zaprzyjaźnionym blogu Języki Dzieciom

Alfabet z głoskami:Dziecko zna już alfabet, zna głoski i kojarzy wyrazy rozpoczynające się na dane litery, więc możemy przejść do następnego etapu. Tutaj zaproponuję Wam kilka metod nauki czytania w języku angielskim, wszystkie rozbudzą ciekawość dziecka i chęć zgłębienia wiedzy. 

Nauka czytania słów:
  • rymy - świetnie nadają się na pierwszy ogień. Sprawią, że dziecko zacznie analizować podobnie brzmiące wyrazy pod kątem ich budowy, tzn. liter. Z doświadczenia wiem, że rymy nigdy nie przychodzą do głowy, gdy są potrzebne, więc podsunę Wam rewelacyjną wyszukiwarkę angielskich rymów, która pozwala znaleźć różne rodzaje rymów Rhymer. Poniżej kilka moich propozycji rymów "na start":
fork - cork - pork - stork - york
chick - brick - prick - trick - click
hat - cat - bat - pat - chat - fat
chair - pair - rare - swear - stair - stare - hair - fair - glare
doll - ball - wall - crawl - small - call - fall - all
rose - clothes - hose - dose - close - flows - goes - toes
bun - done - son - won - one 

  • homofony - wyrazy o różnym znaczeniu zaskakujące identyczną wymową. Pokażmy dzieciom jak można bawić się językiem. Homofony sprawdzą się też idealnie podczas nauki pisania. Zdumienie i ubaw gwarantowane. Poniżej przykładowe homofony w języku angielskim:
                                     ate - eight /eɪt/                                 maize – maze [meɪz]
                                     ball – bawl [bɔːl]                               meat – meet [miːt]
                                     carrot – carat [ˈkærət]                      one – won [wʌn]
                                     cell – sell [sɛl]                                   pair – pear [peə]
                                     cent – scent [sɛnt]                            peace – piece [piːs]
                                     cereal – serial [ˈsɪərɪəl]                   sauce – source [sɔːs]
                                     doe – dough [dəʊ]                           sole – soul [səʊl]
                                     eye – I [aɪ]                                       steal – steel [stiːl]
                                     flea – flee [fliː]                                  tale – tail [teɪl]
                                     flower – flour [ˈflaʊə]                       throne – thrown [θrəʊn]
                                     foul – fowl [faʊl]                               vain – vein [veɪn]
                                     hole – whole [həʊl]                          wait – weight [weɪt]
                                     knead – need [niːd]                          weak – week [wiːk]
                                     know – no [nəʊ]

  • podmienianie pierwszych literek - dziecko uczy się, że jest wiele podobnych do siebie wyrazów, które czyta się w ten sam sposób i skojarza je ze sobą na przyszłość. Dzięki temu ucząc dziecko czytania jednego słowa, np. Sit, automatycznie uczymy je również Bit, Lit, Tit, Fit, Hit..., etc. W znaczącym stopniu przyspiesza to naukę czytania. Przykłady:
sit - bit - lit - tit - fit - hit
dog - hog - log
mop - hop - top - pop
dip - hip - tip - sip
run - sun - bun - fun
hair - fair - pair - lair
lick - kick - sick 

  • wyrazy z podwójną literą - pogrupujmy je tak, by wymawiały się podobnie i do roboty. Zacznijmy od tych najkrótszych, później stopniowo wprowadzajmy dłuższe, jak w przykładach poniżej:
fee - tee - see - gee
boom - boot - book
bull - full
hoop - hood - hoof - hoot
jeep - beep - keep - weep - weed - need - seed - seek - peek - week
foot - food - fool 
well - sell - tell - dell
poor - pool - tool
wall - tall
teen - seen - been - keen
cell - bell - fell - hell
hill - sill - Jill
fall - ball - mall - pall
soon - soot - root
doll - roll 
call - hall
reet - beet - feet

Nauka czytania zdań:
  • nursery rhymes - krótkie rymujące się wierszyki dla dzieci, które powinien znać każdy maluch. Zarówno te klasyczne, np. Humpty Dumpty, czy Miss Polly had a Dolly, ale i te mniej znane będą nieocenioną pomocą w nauce czytania. Po pierwsze, jeśli dziecko zna je już na pamięć, będzie mogło skupić się na tekście. Po drugie, odszyfrowywanie tekstu sprawi dziecku ogromną radość, ponieważ poprawnie wypowiadane słowa będą same wypływały z jego ust.  Po inspiracje zapraszam do działu Rymowanki, wiersze. Tutaj kilka przykładów mniej znanych krótkich wierszy:
Go to bed late, stay very small.
Go to bed early, grow very tall.

Two big apples under a tree,
One is for you and one is for me.

I scream, you scream,
We all scream for ice-cream!
  • ulubione książki dziecka - każde dziecko ma swoje ulubione książki, wpisane w jego indywidualne zainteresowania. Sytuacja będzie tutaj wyglądała podobnie jak z klasycznymi nursery rhymes dla dzieci - tekst będzie już znany, będzie go tylko trzeba rozszyfrować. A gdyby tak wybrać spośród ulubionych opowiadań dziecka te z w miarę prostym tekstem i zaproponować dziecku wspólne czytanie? Może następnym razem latorośl zdecyduje się przeczytać książkę samemu.
Najlepiej przeplatać ze sobą powyższe metody i podsuwać dzieciom różne ciekawostki tak, żeby utrzymać ich zainteresowanie możliwie jak najdłużej. Urozmaiceniem nauki czytania mogą być również aplikacje dostępne na telefon i komputer. Rodziców idących z duchem czasu odsyłam do Reading Eggs i Teach Your Monster to Read

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia


----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.