30 stycznia 2018

Książki Julii Donaldson, czyli must-have wszystkich dwujęzycznych dzieci

Niedawno zakupiłam dla córki pięć książek Julii Donaldson, fenomenalnej brytyjskiej autorki dziecięcych bestsellerów. Książki w oryginale udało mi się znaleźć na stronie Empik.pl z dostawą do pięciu dni roboczych. Warto było czekać! Historie opowiedziane przez panią Donaldson od razu skradły serce mojej dwujęzycznej dwulatki, która domaga się bym czytała je po kilkanaście (uff!) razy na dzień! 

Jako nie native-speaker muszę stale dbać o to, by poszerzać słownictwo córki o zwroty i wyrażenia typowe dla anglojęzycznych dzieci, a mało popularne wśród osób, dla których angielski jest drugim językiem. Zależy mi również na tym, żeby na bieżąco zaznajamiać córkę z popularną anglojęzyczną literaturą, ponieważ poznawanie kultury i literatury krajów anglosaskich jest integralną częścią dwujęzycznego wychowania, na które świadomie się zdecydowałam.

Książki pani Julii Donaldson spełniają wszystkie warunki i świetnie sprawdzają się u nas w domu. Po pierwsze, każda z nich napisana jest wierszem. Końcówki wersów rymują się przez co opowiadania łatwo się czyta i szybko zapadają w pamięć. Język użyty w opowiadaniach może nie jest górnolotny, raczej skierowany do najmłodszych odbiorców, lecz każda z historii przemyca dziecku sporą porcję pięknego, angielskiego słownictwa. Tematykę książek wybrałam pod kątem zainteresowań swojej córki, żeby trafić w jej gust i ograniczyć ryzyko, że opowiadania jej się nie spodobają (każda z nich kosztowała między 40-60 zł). EDIT: Zaprzyjaźniona mama podzieliła się ze mną stroną, na której można kupić książki Julii Donaldson za ok. 25 zł/sztukę! Wyszukajcie książek pani Donaldson pod tym linkiem: https://www.bookdepository.com. Do wyboru jest więcej czytanek poruszających całkiem inne tematy. Podejrzewam, że w przyszłości wzbogacimy biblioteczkę o kolejne utwory autorstwa pani Donaldson.
THE GRUFFALO

Zacznę od The Gruffalo, ponieważ książka ta jest uznawana za największe dzieło Julii Donaldson, które przyniosło jej rozgłos i sławę. Wydana w 45 krajach na świecie, szybko stała się światowym bestsellerem, doczekała się wielu adaptacji teatralnych (m.in. była wystawiona na Broadway'u), a w końcu została zekranizowana (nominacja do Oskara i nagrody BAFTA).

Historia opowiada o sprytnej myszy, która przechadza się po lesie. Wiedząc, że jest łakomym kąskiem dla wielu drapieżników szybko obmyśla plan jak odstraszyć swoich wrogów. Każdemu z nich wspomina o groźnym potworze, z którym zamierza się spotkać. Wszystko idzie po jej myśli, póki nie spotyka Gruffalo, stwora, który również ma ochotę ją zjeść. Przerażona mysz wmawia mu, że sama jest niezwykle niebezpiecznym zwierzęciem, i aby mu to udowodnić przechadza się po z nim po lesie. 


SUPERWORM

Opowiadanie o super długim i super silnym robaku, a konkretniej dżdżownicy. Superworm jest zawsze pomocnym kompanem, którego uwielbiają wszystkie ogrodowe stworzenia. Pewnego razu zostaje porwany przez czarodzieja jaszczura i jego służkę wronę. Stęsknieni przyjaciele postanawiają uwolnić robaka z opresji. (Zobacz recenzję książki: SUPERWORM Julia Donaldson Axel Scheffler - Scholastic - RECENZJA)

ROOM ON THE BROOM

Room on the Broom to czytanka pełna krótkich, idealnie rymujących się wersów, opowiadająca o przemiłej, lecz niezdarnej czarownicy, która podróżując na miotle ze swoim kotem co chwilę upuszcza swoje rzeczy na ziemię. W znajdywaniu zgub pomagają czarownicy napotkane zwierzęta, które w zamian za pomoc proszą o możliwość przewiezienia się na miotle. Po czasie miotła pęka, a czarownica znajduje się w tarapatach. Na szczęście zwierzęta, dla których była miła, pomagają jej wyjść z trudnej sytuacji.
WHAT THE LADYBIRD HEARD NEXT

What the Ladybird Heard Next to przezabawna historia opowiadająca o próbie kradzieży grubej, czerwonej kury. Bohaterami są zwierzęta mieszkające na farmie, które wspólnymi siłami próbują uniemożliwić dwóm złodziejom zabranie z farmy ich przyjaciółki kury.

Prócz atrakcyjnych rymów, dialogów i obrazków, książka przyciąga uwagę dziecka sensorycznymi akcentami dostępnymi na każdej stronie, które przykuwają wzrok i pozwalają dziecku za pomocą dotyku jeszcze bardziej wczuć się w historię stymulując więcej zmysłów.


THE UGLY FIVE

Opowieść o pięciu najbrzydszych zwierzętach na afrykańskiej równinie.  Każde z nich opowiada o tym dlaczego jest uważane za najbrzydsze i najbardziej odpychające. Następnie spotykają swoje dzieci, które uważają je za najpiękniejszych i najukochańszych rodziców. 


Każda z książek doczeka się swojej indywidualnej recenzji, dzięki której będziecie mogli zobaczyć co kryje się w środku i sami ocenić czy czytanka przypadnie Wam do gustu. Ja zakupu nie żałuje, z każdej z książek jestem zadowolona. Jednak uważam, że mogły by być tańsze, a formaty książek bardziej ujednolicone. Niestety każda z nich jest innej wielkości, np. The Gruffalo i The Ugly Five są (mniej więcej) formatu A4, ale jedną otwiera się w pionie, a drugą w poziomie co skutecznie utrudnia ustawienie książek na półce.Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.