16 września 2017

Chcę wychować dziecko dwujęzyczne. Ile czasu na dzień przeznaczyć na naukę drugiego języka?

Na oswojenie dziecka z językiem obcym wystarczy 15 minut dziennie, czyli całkiem niewiele. Można przeczytać dziecku ulubioną książeczkę, pośpiewać wspólnie piosenki, pobawić się anglojęzyczną zabawką lub puścić dziecku audiobooka podczas jazdy samochodem. Opcji jest naprawdę sporo. Informacje i porady na ten temat znajdziecie tutaj: Jak oswoić dziecko z językiem obcym i ułatwić mu naukę w przyszłości?

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko było dwujęzyczne, musimy poświęcić co najmniej
30% czasu dziecka na "naukę" drugiego języka. Tzn. jeśli dziecko śpi 12h na dobę, żeby mieć szansę być dwujęzycznym, musi mieć kontakt z drugim językiem przez co najmniej 3,5h na dobę (30% z 12 = 3,6) w czasie kiedy nie śpi. Zaokrąglając, na tydzień daje nam to 25h nauki drugiego języka i jest to absolutne minimum, które da dziecku szansę na dwujęzyczność.


Poniższy wykres pokazuje przykładowe rozplanowanie zajęć i minimalny dzienny czas nauki drugiego języka mierzony w minutach: 
Jak rozplanujemy zajęcia w ciągu dnia zależy tylko i wyłącznie od nas samych, naszej sytuacji rodzinnej i naszych możliwości. U nas w domu córka "spędza" z językiem angielskim o wiele więcej czasu, ponieważ jestem na urlopie wychowawczym i mogę poświęcić jej więcej uwagi. Wykres powyżej jest moją propozycją wyrobienia minimalnej dziennej normy opartą na zebranym dotychczas doświadczeniu związanym z wychowywaniem dwujęzycznej córki oraz cennych radach Adama Becka, twórcy Bilingual Monkeys.

Najwięcej czasu, np. 60 minut dziennie, najlepiej przeznaczyć na czytanie dziecku na głos. Książki rozwijają wyobraźnię dzieci, wzbogacają słownictwo i pomagają w nauce poprawnych konstrukcji gramatycznych. Jeśli szukacie inspiracji zapraszam do działu KSIĄŻKI, gdzie systematycznie będę oceniać i pokazywać od środka książki do nauki angielskiego dostępne na rynku. Czytaj dalej: Dlaczego powinniśmy czytać dziecku na głos?

Na rozmowę z dzieckiem w drugim języku powinniśmy przeznaczyć co najmniej 45 minut dziennie. Chodzi tu o zadawanie pytań, oczekiwanie na odpowiedź, skupienie się na dziecku i na interesującym temacie. Żeby nauczyć się posługiwać językiem dziecko musi odczuwać silną potrzebę  mówienia w danym języku, więc starajmy się prowadzić z dzieckiem proste konwersacje na ciekawe dla dziecka tematy. Czytaj dalej: Jak przełamać się i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych.

Na zabawę, oglądanie TV w obcym języku oraz rutynowe czynności poświęćmy po 30 minut na dzień. Do zabawy można wykorzystać ulubione zabawki dziecka, te którymi i tak dziecko by się bawiło bez naszej pomocy. Dzięki temu maluch nawet nie zauważy, że zabawa jest nauką. Oglądanie telewizji w obcym języku jest (nie wiadomo dlaczego) kontrowersyjnym tematem. Każdy kilkulatek ogląda bajki i nie ma w tym nic złego. Wyszukujmy ulubione bajki naszego malucha na YouTube np. w wersji anglojęzycznej. Dziecko ucieszy się, że ogląda to co lubi, a my będziemy wiedzieli, że prócz patrzenia w ekran dziecko automatycznie łapie nowe słówka i konstrukcje gramatyczne. Rutynowe czynności są świetne do nauki języka obcego. Powtarzają się codziennie dlatego łatwo i szybko zapadają dziecku w pamięć. Mówmy do dziecka co robimy, np. Mama odsłoni żaluzje; Podwińmy rękawki przed myciem rąk; Wyciągnij korek z wanny; pomocne mogą być np. Toilet Talk i inne artykuły z działu Poszerzanie słownictwa.

Warto również śpiewać z dzieckiem piosenki w ciągu dnia. Jest to bardzo przyjemny sposób nauki języka zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Dziecięcych piosenek jest bardzo wiele, odnoszą się one co wszystkich interesujących dziecko tematów, dlatego można śpiewać z dzieckiem wiele razy w ciągu dnia, np. gdy dziecko jest w wannie: I like to swim like a fish, wiggle wiggle, itd. Tutaj znajdziecie kilka propozycji: klasyczne angielskie piosenki dla dzieci + tłumaczenie PL Napisy; klasyczne angielskie piosenki dla dzieci - KARAOKE. Pozostałe inspiracje w dziale Piosenki.

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.