7 września 2017

15 wskazówek jak wychować dwujęzyczne dziecko

1. Zacznij jak najwcześniej
Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko drugiego języka tym większa szansa na to, że stanie się dwujęzyczne. Największy nacisk na naukę języka obcego powinniśmy kłaść do 7 roku życia. A to z dwóch powodów - po pierwsze, w tym czasie mózg dziecka chłonie język jak gąbka. Po drugie, kiedy dziecko rozpocznie szkołę, w której będzie musiało porozumiewać się w języku większości, będzie zdecydowanie trudniej wyrównać czas poświęcany każdemu językowi z osobna. Czytaj dalej: Kiedy zacząć naukę angielskiego? i Jak uczyć niemowlę angielskiego?

2. Bądź na bieżąco
Śledź strony i blogi dotyczące dwujęzyczności, przeszukuj internet, czytaj książki, sięgaj do wszystkich możliwych źródeł, żeby poszerzyć wiedzę na temat nauki drugiego języka. Szukaj coraz to nowszych pomysłów i inspiracji. Rozmawiaj z innymi rodzicami dzieci dwujęzycznych, wymieniajcie się radami, opowiadajcie o swoich doświadczeniach. Facebook'owa grupa wsparcia: Dwujęzyczność zamierzona - grupa dla rodziców.

3. Ignoruj krytykantów
Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą przestrzegali przed "mieszaniem" dziecku w głowie i konsekwencjami obarczania dziecka nauką dwóch języków jednocześnie. Traktuj takie "rady" z przymrużeniem oka i nie daj się zniechęcić.

4. Pamiętaj o dwóch podstawowych warunkach
Opanowanie drugiego języka jest możliwe tylko i wyłącznie jeśli dziecko na wystarczający kontakt z językiem mniejszości oraz jeśli czuje potrzebę używania go. Postaraj się dostarczać dziecku odpowiednią ilość materiałów do nauki drugiego języka i stwarzaj sytuacje, w których dziecko będzie zmuszone używać drugiego języka, żeby się porozumieć. Sprawdź: Materiały, których używam w zabawie.

5. Obierz strategię
Zdecyduj jak chcesz używać dwóch języków na co dzień. Najpopularniejszymi strategiami są OPOL (One Person, One Language), gdzie każdy z rodziców mówi w innym języku do dziecka, oraz ML@H (Minority Language at Home), gdzie oboje rodziców używa języka mniejszości w domu, a języka większości dziecko uczy się poza domem, np. z rówieśnikami. Sprawdź: Jak wygląda wychowanie dziecka dwujęzycznego w naszym domu?

6. Chwytaj każdy dzień
Rozwój dwujęzyczności to długotrwały proces. Drugiego języka uczymy się dzień po dniu, małymi kroczkami, przez zwyczaje i rutyny, np. Codzienne czynności, czyli krótkie piosenki angielskie na każdą okazję.

7. Bądź cierpliwy
Pamiętaj, że nauka języka trwa wiele lat. Efekty motywują do dalszej nauki i utwierdzają w przekonaniu, że obraliśmy właściwą ścieżkę.

8. Spraw, żeby było zabawnie
Wychowywanie dziecka dwujęzycznego i nauka drugiego języka to spore wyzwanie i wiele pracy. Dlatego niesamowicie ważne jest, żeby upewnić się, że przebiega to w radosnej atmosferze. Postaraj się o dobry humor podczas zabawy z dzieckiem, niech kojarzy drugi język z mile spędzonym czasem.

9. Mów, mów, mów do dziecka
Dziecko osłuchuje się z językiem ojczystym przez kilka lat zanim zacznie go używać. Im bardziej osłuchasz dziecko z drugim językiem w pierwszych latach życia dziecka, tym prościej będzie mu zacząć komunikować się w drugim języku kiedy zacznie go używać. Jeśli potrzebujesz pozbyć się blokady w mówieniu, czytaj: Jak się przełamać i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych.

10. Czytaj dziecku na głos
Regularne czytanie na głos w drugim języku przez co najmniej 15 minut dziennie jest kluczowe we wspieraniu rozwoju dwujęzyczności dziecka. Czytanie wzbogaca zasób słownictwa dziecka oraz poszerza wiedzę o świecie. Czytaj dalej: Dlaczego powinniśmy czytać dziecku na głos?

11. Puszczaj muzykę w tle
Piosenki są łatwym i niezawodnym sposobem na osłuchanie dziecka z drugim językiem. Puść dziecku muzykę podczas zabawy, pozwól mu się osłuchać, a z pewnością po czasie dziecko zacznie samo śpiewać w drugim języku. Poszukaj inspiracji w dziale Piosenki.

12. Używaj obrazków
Obrazki, ilustracje, zdjęcia, plakaty, billboardy, itd. otaczają nas na każdym kroku. Wykorzystaj to i świadomie stymuluj drugi język każdego dnia. Pytaj dziecko co widzi na obrazku What do you see?, a następnie staraj się przeprowadzić z dzieckiem krótką rozmowę na dany temat.

13. Poświęć czas i uwagę
Dziecko szybko urośnie, będzie malutkie tylko przez chwilę. Staraj się poświęcić jak najwięcej czasu i uwagi dziecku kiedy ono naprawdę tego potrzebuje. Wykorzystaj to, że jesteś dla niego całym światem. Dziecko chce być takie samo jak najukochańsza dla niego osoba i chce robić/mówić tak samo jak najukochańsza mu osoba.

14. Bądź konsekwentny
Wychowywanie dwujęzycznego dziecka to długi i trudny proces. Będzie mnóstwo wyzwań i momentów zwątpienia. Cokolwiek się stanie nie poddawaj się. Skup się na celu jaki obrałeś i dąż do niego krok po kroku, dzień po dniu.

15. Pamiętaj o zaletach dwujęzyczności
Dzieci, które porozumiewają się swobodnie w więcej niż jednym języku będą miały ułatwiony start w przyszłości. Będą miały łatwiej w szkole, będzie im prościej opanować kolejne języki obce, będą mogły skupiać się na innych pasjach zamiast na nieustannej nauce języka obcego, będą potrafiły znaleźć lepszą pracę, itd. Pamiętając o zaletach dwujęzyczności, motywujesz się i mobilizujesz się. A o to właśnie chodzi! Czytaj dalej: Korzyści dwujęzyczności.


Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.