8 sierpnia 2017

Kiedy zacząć naukę angielskiego?

Warto zacząć uczyć nasze dziecko angielskiego lub innego języka obcego od najmłodszych lat. Niemowlęta nie wiedzą jeszcze czym jest język i chłoną wszystkie dźwięki, które słyszą w swoim otoczeniu. Pozwala im to na osłuchanie się z bardzo dużą ilością słów i melodii, a co za tym idzie uczą się prawidłowego akcentu w sposób naturalny, bez wysiłku. W żadnym razie nie obarczamy dziecka nauką i nie zabieramy mu dzieciństwa.

Opanowanie języka obcego zajmuje lata i wymaga wielu godzin uczenia się słów i gramatyki. Pamiętam nieśmiałość, która towarzyszyła mi przy konwersacjach z angielskiego, gdy nie byłam pewna czy wszystko czego się nauczyłam przyjdzie mi do głowy na tyle szybko, żebym zdążyła powiedzieć to w miarę płynny sposób. Dlaczego nie oszczędzić tego swoim dzieciom? Coś do czego inni dążyli całe życie, małe dziecko może mieć w zaledwie kilka lat. Sprawdź jak pozbyłam się swojej blokady w mówieniu po angielsku: Jak się przełamać i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych. Co więcej, znając dwa języki od początku o wiele prościej będzie się dziecku uczyć kolejnych. Otwiera to nieograniczone możliwości, pozwoli skupić się dziecku na innych pasjach, bo tego asa z rękawa już nikt go nie pozbawi

Z doświadczenia powiem, że im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Nie tylko dla dziecka, również dla rodzica. Angielski jest dla mnie drugim językiem, zdarzało mi się używać go w warunkach domowych (podczas wakacji z anglojęzyczną rodziną lub jako AU-PAIR w Anglii), ale nie było to dla mnie naturalne. Pierwsze miesiące kiedy moja córka była malutka dały mi możliwość "przestawienia się" na używanie języka angielskiego w domu. Wiele razy się "zapomniałam" lub w przypływie emocji na szybko powiedziałam coś po polsku. Potrzebowałam czasu, żeby móc w pełni przełączyć swój mózg i przyzwyczaić się do faktu, że z tą oto małą istotą porozumiewam się wyłącznie po angielsku. 

Wiadomo, rodzicom, którzy są biegli w angielskim będzie o wiele łatwiej. Mają oni szansę na wychowanie dziecka dwujęzycznego. Jednak ci rodzice, którzy znają drugi  język na znacznie niższym poziomie niż polski, również mają możliwość oswoić dziecko z językiem angielskim. Potrzebne będzie "otoczenie" dziecka językiem obcym. Sprawdź: Jak oswoić dziecko z językiem obcym i ułatwić mu naukę w przyszłości? W tym celu można użyć bardzo wielu materiałów, które będę prezentowała na blogu. Jeśli ktoś boi się o swój akcent i wolałby uniknąć czytania dziecku po angielsku, może spróbować m.in. książek ze słuchowiskiem, gdzie po odtworzeniu płyty ogląda z dzieckiem ciekawe obrazki pokazując mu palcem o czym w danym momencie jest mowa. Nawet rodzice nie znający języka angielskiego mogą z powodzeniem uczyć go swoje dzieci, zobaczcie na moim przykładzie: Czy da się uczyć dziecko języka, którego się nie zna? Nasza przygoda z hiszpańskim. Pomysłów jest naprawdę wiele, postaram się je wszystkie na bieżąco podsuwać na blogu.

Ważna jest motywacja, systematyczność i skojarzenie dziecku drugiego języka z dobrą zabawą. Wtedy możemy spokojnie czekać aż nasze starania zaowocują, a stanie się to naprawdę prędko!

Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia

----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić MojeDwujęzyczneDziecko na FacebookuYoutubieInstagramieTwitterze.